• TEKDER KONFERANSA DAVET: MİLLİ OTOMOBİL

  Ayda bir gerçekleştirilen "Teknik Söyleşiler" buluşmamızda bu ay OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan ile "Milli Otomobil" projesini konuşacağız.

  Sedat Çelikdoğan Kimdir
  Yerli Sanayi, Milli Otomobil, Yerli Savunma Sanayisi konularında çok sayıda çalışmada bulunan, değerli fikirleri ile yerli sanayi projelerine katkıda bulunan Çelikdoğan, İTÜ'de Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın asistanlığını yaptı.

  İTÜ Makine Mühendisliğinden mezunu oldu. Aynı üniversitenin Motorlar Kürsüsü'nde 1975 yılında dizel motorlar konusunda doktora ve doçentlik çalışmalarını yürüttü.

  Kamu ve Özel sektörde motor üretimiyle ilgili birçok görev üstlendi. 1980 yılına kadar dönemin hükümetinin davetiyle motor alanında çalışmalar yürüten Çelikdoğan, daha sonra TÜMOSAN Motor ve Traktör Fabrikaları ile Aksaray Motor Fabrikası'nın kurucu genel müdürlüğünü yaptı.

  HEMA grubunda koordinatörlük de yapan Çelikdoğan, ODTÜ Rulman Sanayi ve Yavuz Mühendislik şirketlerinde de görev aldı. Çelikdoğan 1990-94 yılları arasında Endonezya Havacılık Sanayi'ne danışmanlık yaptı.

  Mühendislik ve Sanayi alanında ön plana çıkmış şirketlerin, organize sanayilerde birlik oluşturması (Kümelenmesi), oluşturulan Kümelerin devletin desteğini de yanına alarak ortak hedef için çalışmalar yürütmesi yönünde faaliyetlerde yürüttü.

   

  Tekder Konferans