• milliyet.com.tr: Teknik Elemanlar Siber Güvenliği Tartıştı

  16 Mart 2016 - 21:51

  TEKNİK ELEMANLAR SİBER GÜVENLİĞİ TARTIŞTI

  Mühendisler ve teknik elemanlar tarafından kurulan Teknik Elemanlar Derneği’nin (TEKDER) düzenlediği konferansta, devletleri ve bireyleri tehdit eden siber güvenlik masaya yatırıldı.

   

  .

   

  IHA

  Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde (ESAM) gerçekleşen konferansta, adli bilişim uzmanı Halil Öztürkçi, siber güvenlik alanında dünyadaki gelişmeler ışığında Türkiye’nin halihazırdaki durumunu anlattı.

   

  Günümüzde konvansiyonel savaş örneğinin en son Irak’ın işgalinde görüldüğünü belirten Halil Öztürkçi dünyada artık kara savaşlarındaki etkisinin çok üzerinde olan siber savaşların öneminin arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:

  "Dünyada gelişmiş ülkeler savunma bütçelerinin içerisinde siber güvenliğe artık çok daha ciddi bütçeler ayırmaktadır. Bu kapsamda AmerikaİsrailRusya ve Çin başta olmak üzere savaşacakları ülkelerin otomasyon sistemleri ile kontrol edilen Enerji ünitelerini hedef almak suretiyle çok daha ciddi zararlar verilebilirliği tartışmaktadır. Bu durumun ülkemiz tarafından analiz edilip ordumuzun bünyesinde ilgili birimler ile ciddi bir yeniden yapılanmaya gidilmesi kaçınılmaz bir durum olmuştur."

   

  Öte yandan, kişisel bilgi güvenliğinin de bireyler açısından çok büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Öztürkçi, internetin bilinçli kullanımı ile ilgili şunlara dikkat çekti:

  "Bir gün kalmış bakmışsınız ki kredi kartınız ile hiç bilmediğiniz bir ülkede harcama yapılmış ya da hakkınızda dolandırıcıkla ilgili şikayetten kapınız çalınmış. Bunlar günümüzün teknolojisinin açıkları ile başımıza gelecek muhtemel durumlardır. Bu durumda bilgi güvenliği aslında yaşam güvenliğinizdir. Özellikle internet kullanımında gelen mailler ve mesajlara tıklarken içerikte size sunulan dosya türlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir şekilde içinde olmadığınız hileli bir dolandırıcılığın kurbanı olabilirsiniz."

  Dünya’da internet güvenliğinin öneminin giderek arttığını bu konunun ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Öztürkçi katılımcılara güvenli ve bilinçli internet kullanımı ile ilgili çeşitli tavsiyelerde bulundu.

  Habere gitmek için tıklayınız..