• sabah.com.tr: Teknik Elemanlar Milli Otomobili Tartıştı

  Teknik Elemanlar Milli Otomobili Tartıştı

  11.01.2106

  Mühendisler ve teknik elemanlar tarafından kurulan TEKDER'in düzenlediği konferansta, yerli otomobilde gelinen son durum masaya yatırıldı

  .

  Ankara Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nde (ESAM) gerçekleşen ve çok sayıda davetlinin katıldığı konferansta, OSTİM Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan, Milli Otomobil Projesi'nde gelinen noktayı ele aldı. Türkiye'de otomotiv sektörünün bürokrasinin tahmininden çok daha geniş kapsamlı bir potansiyeli olduğu söyleyen Çelikdoğan, İslam ülkelerinin lokomotifliğinde başlatılacak bir yerli otomobil projesinin 1.7 milyar nüfuslu İslam dünyasına iş gücü, döviz girdisi ve katma değer sağlayacağını dile getirdi. 54. Hükümet'te Başbakan Necmettin Erbakan'ın kendilerine verdiği talimat üzerine İslam ülkeleri ile birleşip ülke harcamalarında en çok döviz çıktısı olan sektörler üzerine çalışma başlattıklarını ifade eden Çelikdoğan, şunları söyledi: "O dönemde merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın talimatı ile İslam ülkeleri ile ortaklaşa üreteceğimiz projeler üzerinde 6 ay kadar kısa sürede anlaştık. Bunu gören uluslararası sermaye bu toplantılara katılan 8 ülkeye operasyon yaptı. Bir ülke hariç; Mısır bu süreçten zarar görmedi. Sebebi ise katılan 7 ülke başkanlık düzeyinde temsil edilirken, Mısır sadece bürokratlarını temsilen gönderip sürece katkı sunmadı" dedi. 

  ELEKTRİKLİ OTOMOBİL İÇİN ERKEN
  Elektrikli Otomobil projesi için çalışmaların yapılması gerektiğini ancak yatırım için erken olduğunu belirten Çelikdoğan, fosil yakıtlar ile çalışan otomobillerin en az 20 yıl daha etkili bir pazar olmaya devam edeceğini, bunun sebebinin ise dünyanın hala elektrikli araç teknolojisinin daha hafif ve maliyetini azaltma yollarını aradığını söyledi. 

  Habere gitmek için tıklayınız..